Най-добри са мазнините които са от растения приспособени да растат на топъл климат с температура подобна на температурата на човешкия организъм. Това допринася мазнините да запазват качествата си дори и гогато вече са в храносмилателната система. Пример за такива мазнини са зехтина (най-препоръчителен е студено пресования) и кокосовото масло (което за съжаление е невероятна рядкост по нашите магазини L). След това може да преминем на други студено пресовани и минимално филтрувани масла (като шафран (студенопресовано олио) сусамово, орехово). Следват олиото и обикновения зехтин, като все пак обикновения зехтин е за предпочитане! Една голяма забележка относно растителните масла: COTTONSEED OIL или така нареченото ленено масло, ленено олио и памучно олио са канцерогенни и неподходящи за човешкия организъм!!! Това е голяма тема в момента в САЩ и особено в Калифорния, защото в много пакетирани храни са започнали да ползват този маслен извлек придобит чрез процеса хидрогенизиране или частично хидрогенизиране (разликата е в консистенцията колкото по-твърдо толкова повече атоми водород (hydrogen) са били добавени към основната молекула). За съжаление и двата вида мазнина, частично или напълно хидрогенизирани, са вредни за здравето и са известни като trans fat или транс мазнини. Влиянието на тези trans fat е изследвано от много учени и ако ги намерих най-добре обобщени от Dr. Mary Enig, Enig and Associates, from Planck, Nina, „Real Food“ p. 201-2:
1. Понижава добрия холестерол
2. Повишава лошия
3. Повишава Липопротеин – а (този който образува плака по артериите и в последствие запушване)
4. Намалява функцията на кръвоносните съдове
5. Свързана е със затлъстяването диабета и високо кръвно налягане
6. Променя размера и броя на мастните клетки
7. Намалява маслеността на млякото на кърмачките
8. Свързана е с намаляване на плодовитостта и по-малко тегло на новородените
9. Увеличава риска от астма
10. Намалява функциите на имунната система
11. Влияе на усвояването на важни мастни киселини които играят важна роля в общото добро състояние на тялото и мозъка
12. Пречи на ензимите които метаболизират карциногенни вещества и лекарства
13. Нанася вреди на клетъчните мембрани
14. Създава свободни радикали (които ускоряват стареенето на тялото и допринасят за сърдечните и раковите заболявания
Само за сведение според Американската Национална Академия на Науките ,Медицински Институт: „няма известни положителни за здравето ефекти на trans fats.”
Отначало и там са ги заблуждавали, че маргаринчетата и разните му други мазнини пълни с trans fats са добри за здравето, обаче след като обществото разкрива цялата тази негативна информация започва да притиска производителите и агенциите една по една. Един пример е чипса на Lays, който отначало е правен с cottonseeds oil, през 90-те под натиска на потребителите преминават на слънчогледово оилио. Навсякъде по света са основани групировки които се опитват да се забрани употребата на trans fats, например www.tfx.org.uk (Британската версия).
Как да разберем дали има trans fats ако не са отбелязани на етикета?
На някои опаковки е отбелязан процента на тези мазнини, ако има, но естествено на повечето няма такова означение. В такъв случай можем да разберем по съставките. Ако има:
• Хидрогенизирана мазнина
• Частично хидрогенизирана мазнина
• Маргарин
Със сигурност крайният продукт също съдържа trans fats.
Имайте в пред вид, че досега учените са единодушни: Няма безопасно количество на trans fats.
А дали българските производители наистина пишат истината или не естествено не можем да знаем със сигурност